Çocuğunuz Hastanede Kalacaksa

 

Hastaneye neden geldiğinizi çocuğunuzun yaşına ve anlayışına uygun olarak açıklayın. Bu açıklamayı sakin bir ortamda yapın.

Neden hastaneye gelmek zorunda olduğunuzu basitçe anlatın, ayrıntıya girmeyin. Tedirginlik ya da kaygı hissetmenin normal olduğunu anlatın.

Sizin davranışlarınız ve kaygınızı yansıtmanız çocuğu da etkileyecektir. Sakin kalmaya çalışın.

Muayene ve incelemeler sırasında canının yanıp yanmayacağını merak ediyorsa yalan söylemeyin, bilmediğinizi söyleyin. Tutamayacağınız sözleri vermeyin, “bir daha kan almayacaklar” ya da “hiç acımayacak” demeyin.

Çocuğunuz hastaneye yatacaksa bunu önceden kendisine söyleyin, sevdiği küçük bir oyuncağını ya da kitabını yanına almasına izin verin.

Yoğun bakımda olmayacaksa arkadaşlarının ve aile üyelerinin hastaneye ziyarete gelebileceğini söyleyin.

Merak ettiği konular varsa doktor ve hemşirelere soru sorabilmesi için cesaretlendirin.

Çocuğunuz hastaneye yatacaksa yakın akrabalar ve aile üyeleri nasıl olduğunu merak edecektir. Yanında refakatçi olarak kalan kişiden alınan bilgiyi mümkünse bir başka yakını öğrenip tüm aileye anlatsın. Böylece çocuğun yanında kalan kişi çocuğa daha çok zaman ayırabilir. Hastalık ve tedavi süreci defalarca çocuğun yanında konuşulmamış olur.

Çocuğunuzun duygularını soru sorun, resim yaparak yada oyun oynayarak kendini ifade etmesine yardım edin.

Hastanede kalış sürecinde bazen refakatçi anne ya da baba kendini yalnız hissedebilir ya da süreçte işe yaramadığını düşünebilir. Tıbbi bakımı doktor ve hemşireler yürütse de çocuğunuzun anne babasına gereksinimi vardır. Çocuğu en iyi anne babası tanır,  onların varlığı tedavi eden ekibe de yardım eder.

Ailenin başka çocuğu varsa onlara gerekli açıklamanın yapılması önemlidir, hastalık ailede herkes için zor bir dönemdir. Evde olmadığınız için sizi özleyecekler ve kardeşleri için endişelenecekler. Yanlarında olmadığınız için hasta kardeşlerine gösterilen ilgiyi kıskanabilirler. Konuşarak endişelerini azaltabilirsiniz, tedavi ve kalış sürecine ilişkin belirsizlikler varsa yalan söylemeyin, bilmediğinizi söyleyin.

Hastane ziyareti, kardeşlerini görmeleri endişelerinin azalmasına yardım eder, kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Ziyaret uygun değilse, kardeşlerine geçmiş olsun kartı ya da bir resim yaparak onu düşündüklerini gösterebilirler.

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved